Malmö Stad Logotyp

Uppdaterad: 27 oktober 2020

Kontaktuppgifter

Hitta till Malmö Borgarskola

Besöksadress
Regementsgatan 36

Postadress
Malmö Borgarskola
205 80 Malmö

Reception
+46 (0)40-34 67 04
borgarskolan@malmo.se
Öppettider:
mån–fre kl.07.30–14.00

Vaktmästeriet
+46 (0)40-34 67 16

Skriv till oss

borgarskolan@malmo.se

Ditt meddelande skickas vidare till lämplig mottagare på skolan.

ANMÄLAN FRÅNVARO
(ELEVER)

Tel: 040-684 94 42

Sjukanmälan är obligatorisk.

INLOGGNING
VÅRDNADSHAVARE

Logga in på Dexterlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Skolledning

REKTOR
Martin Roth
040-34 67 08 / 0768-54 68 71

BITRÄDANDE REKTOR
NA
Carina Malmback
040-34 67 06 / 0734-34 67 01

BITRÄDANDE REKTOR
SA, HA, HT
Åsa Lundberg
0708-29 52 86


BITRÄDANDE REKTOR
EK, BM
Patrik Sander
040-34 67 07 / 0709-38 60 21

BITRÄDANDE REKTOR /
HEAD OF IB
IB, BAHM
Magnus Andersson
040-34 70 72 / 0733-44 86 72

SEKTIONSCHEF
Administration & service
Mateo Mandic
0732-34 32 01

Administration

IB-DP COORDINATOR
IB
Anna Ellmark
040-34 70 19

IB-CP COORDINATOR
BAHM
Andreas Lejon

INFORMATIONSASSISTENT
Chris Munsey
040-34 67 04 / 0721-80 98 30

SKOLSEKRETERARE
NA, IB, BAHM, HA, HT
Vesna Korunoski
040-34 76 36 / 0734-02 02 56

SKOLSEKRETERARE
SA, EK, BM
Maj-Louise Hjertqvist
040-34 67 05

ARBETSPLATSFÖRLAGD LÄRANDE (APL) / HA
Kontaktnummer

0766-33 51 30 / 0766-34 33 69

Studie- och yrkesvägledare

SYV
IB, BAHM, HA, HT
Jonas Möller
040-34 67 10 / 0708-30 57 50
jonas.moller@malmo.se

SYV
SA, EK, BM
Charlotte Reic
040-34 67 09 / 0768-99 28 43
charlotte.reic@malmo.se

SYV
NA
Kent Ilskog Persson
0738-56 46 37
kent.ilskogpersson@malmo.se

Elevhälsa

SKOLSKÖTERSKA
SA, EK, BM
Susanne Lindeskog

040-34 67 15
susanne.lindeskog@malmo.se

SKOLSKÖTERSKA
NA, IB, BAHM, HA, HT
Gunilla Nordqvist
0708-32 58 42
gunilla.nordqvist@malmo.se

LÄKARE
Lisa Aulin
0732-01 55 13 lisa.aulin@malmo.se

PSYKOLOG
Carl Magnus Östblad
0723-50 40 93
carl-magnus.ostblad@malmo.se

Psykologen är inte baserad på Borgar men deltar regelbundet i elevhälsoarbetet och arbetar på uppdrag av rektor. Du som elev kan gärna kontakta psykologen direkt för eventuell rådgivning.

KURATOR
SA, EK, BM
Åke Persson
0768-99 28 42
ake.persson@malmo.se

KURATOR
NA, IB, BAHM, HA, HT
Sofie Lejdström
0708-78 09 61
sofie.lejdstrom@malmo.se

SPECIALPEDAGOG
SA, HA, HT
Kenneth Jansson
0721-55 97 89
kenneth.jansson@malmo.se

SPECIALPEDAGOG
NA, IB, BAHM
Anna Linderfalk
0766-23 73 43
anna.linderfalk@malmo.se

SPECIALPEDAGOG
EK, BM
Caroline Bryland
0732-07 21 52
caroline.bryland@malmo.se


Bibliotek

BIBLIOTEKARIE
Tobias Petterson

040-34 67 12 / 0708-25 27 52

BIBLIOTEKSASSISTENT
Dubravko Duric
040-34 67 12

Öppettider i biblioteket:
Mån-tor kl. 8–16, fre kl. 8–15

Foto: Chris Munsey